Mazowieckie dziękczynienie za św. Stanisława Papczyńskiego

Mazowsze wraz z Marianami z całego świata dziękowało Bogu za św. Stanisława Papczyńskiego.
 
Do grobu św. Stanisława Papczyńskiego na Marianki przybyli mieszkańcy Góry Kalwarii, tłumy pielgrzymów z okolicznych powiatów wraz z lokalnymi władzami, czciciele św. Stanisława z Warszawy, Otwocka, Piaseczna, Garwolina, młodzież z patronalnych szkół św. Stanisława. Kilka autokarów przywiozło pielgrzymów z Podegrodzia i innych nowosądeckich parafii. Przybyli mariańscy klerycy i postulanci oraz siostry zakonne z okolicznych klasztorów.
 
Mszy świętej przewodniczył kard. Kazimierz Nycz, a homilię wygłosił abp Henryk Hoser SAC. W koncelebrze uczestniczyli bp. Kazimierz Gurda z Siedlec i bp Henryk Tomasik z Radomia oraz księża Marianie z wielu krajów z różnych kontynentów, m.in. z USA, Brazylii, Kamerunu, Rwandy, Filipin i Kazachstanu.
 
W homilii abp Hoser zauważył, że św. Stanisław Papczyński dołączył do dwóch wcześniejszych świętych o tym imieniu, tj. do św. Stanisława biskupa Męczennika i św. Stanisława Kostki. Nowy święty wpisuje się w 1000-lecie państwa polskiego. Był patriotą w duchu ks. Piotra Skargi. Żył w XVII wieku, w trudnych czasach wojen szwedzkich, kozackich i tureckich, niosących głód, choroby i śmierć. W tych czasach śpiewany był w kościele stary hymn– suplikacja Święty Boże, Święty mocny, Święty a Nieśmiertelny, w której wierni zanosili błaganie, aby Bóg bronił lud od powietrza, głodu ognia i wojny.
 
O. Stanisław otaczał dotkniętych nieszczęściami modlitwą, ale też pomagał chorym i cierpiącym, organizował przytułki z żywnością i odzieżą i za to mu dziękujemy, mówił bp Hoser.
 
Kaznodzieja podkreślił, że życie o. Papczyńskiego było bardzo trudne, musiał pokonywać ogromne przeszkody, ale miał przed osobą jasny cel, do którego dążył. Czerpał siły z kultu maryjnego, który przeniósł do nowego zgromadzenia. Postrzegając siebie jako grzesznika, wiedział, że moc Boża może zdziałać wielkie rzeczy, pozbawiając jednocześnie słabego człowieka przypisywania sobie własnych zasług.
 
Kaznodzieja zachęcił wiernych, aby zawierzyli Bożej Opatrzności swoje sprawy, tak jak to robił o. Papczyński, mając równocześnie świadomość, jak nietrwałe jest ludzkie życie. Święty Stanisław jest patronem trudnych czasów, gdyż zdecydowanie stawiał czoła złu tego świata. Nawiązując do czytań dnia i Ewangelii abp. Hoser porównał św. o. Stanisława Papczyńskiego do Natana, który karcił Dawida za ciężkie grzechy zabójstwa i cudzołóstwa.
 
Dalej abp Hoser przypomniał świętego papieża Jana Pawła II, który opowiadał się za życiem wbrew niektórym teologom. Papież Polak wybuchał gniewem na wiadomość o uchwaleniu w krajach europejskich małżeństw jednopłciowych i krzyczał że nie wolno kpić z Boga i człowieka, mówił kaznodzieja. Europa wymiera, a była światłem dzięki takim ludziom, jak św. Stanisław Papczyński. Cieszmy się z tego wielkiego świętego, módlmy się żeby nas wspierał, niech on będzie naszym patronem i przewodnikiem w życiu, mówił kaznodzieja. Zawołaniem Gaude Mater Polonia! abp Henryk Hoser SAC zakończył homilię.
 
Po Mszy świętej księża marianie zaprosili wszystkich zgromadzonych na świetnie zorganizowaną agapę, wspólną dla wszystkich uczestników uroczystości.
 
Natomiast w niedzielę, we Mszy radiowej w bazylice św. Krzyża w Warszawie, marianie z całego świata wraz z pomocnikami mariańskimi dziękowali Bogu za dar kanonizacji św. Stanisława Papczyńskiego. Homilię wygłosił prowincjał polskiej prowincji Marianów ks. Paweł Naumowicz MIC. W homilii ks. Naumowicz nakreślił sylwetkę świętego zakonodawcy i historię zgromadzenia. Mówił, że właśnie tutaj w kościele św. Krzyża ks. Jerzy Matulewicz przyjął święcenia zakonne, ratując Zgromadzenie Księży Marianów od likwidacji.
 
Anna Dziemska
Fot. Anna Dziemska
 
Fot. Anna Dziemska Fot. Anna Dziemska Fot. Anna Dziemska
 

« wróć do Aktualności

Wydawnictwo katolickie PROMIC Centrum Formacji Maryjnej Salvatoris Mater Oremus - czasopismo religijne Słowo Wśród Nas - czasopismo katolickie
© Stowarzyszenie Pomocników Mariańskich 2016
Tworzenie stron internetowych ActivePC