Aktualności


 
17.06.2016
 
Mazowsze wraz z Marianami z całego świata dziękowało Bogu za św. Stanisława Papczyńskiego. Do grobu św. Stanisława Papczyńskiego na Marianki przybyli mieszkańcy Góry Kalwarii, tłumy pielgrzymów z okolicznych powiatów wraz z lokalnymi władzami, czciciele św. Stanisława z Warszawy, Otwocka, Piaseczna, Garwolina, młodzież z patronalnych szkół św. Stanisława. Kilka autokarów przywiozło pielgrzymów z Podegrodzia i innych nowosądeckich parafii. Przybyli mariańscy klerycy i postulanci oraz siostry zakonne z okolicznych klasztorów…czytaj więcej

 
02.06.2016
 
W związku ze zbliżającą się kanonizacją bł. o. Stanisława Papczyńskiego polskie radio i telewizja wyemitują szereg programów związanych z osobą Założyciela Zgromadzenia Księży Marianów…czytaj więcej

 
30.05.2016
Biskupi: o. Papczyński - orędownik świętości życia
 
O. Papczyński powtarzał, że pragnąc Bożego miłosierdzia, mamy je świadczyć wobec drugiego człowieka. Wszelkie dzieła miłosierdzia podejmował z miłości do Boga i człowieka, ale też z miłości do Ojczyzny - piszą biskupi w liście Episkopatu Polski przed kanonizacją o. Stanisława Papczyńskiego, nazywając go także "orędownikiem godności i świętości życia"…czytaj więcej

 
10.05.2016
Wyjazd studyjny śladami bł. o. Stanisława Papczyńskiego (relacja)
 
W związku ze zbliżającą się kanonizacją bł. o. Stanisława Papczyńskiego, Prowincja Polska Zgromadzenia Księży Marianów oraz Katolicka Agencja Informacyjna zorganizowali w dniu 9 maja br. wyjazd studyjny śladami Błogosławionego Założyciela Marianów.
 
W wyjeździe wzięło udział ok. 30 dziennikarzy z różnych mediów, którym towarzyszyło trzech marianów: br. Mirosław Cholewa MIC, ks. Piotr Kieniewicz MIC oraz ks. Adam Stankiewicz MIC…czytaj więcej

 
31.03.2016
 
Zgromadzenie Księży Marianów i Katolicka Agencja Informacyjna zapraszają na konferencję prasową w związku z nadchodzącą kanonizacją bł. o. Stanisława Papczyńskiego – założyciela tego zgromadzenia, doradcy Jana III Sobieskiego. Polski zakonnik zostanie ogłoszony świętym 5 czerwca br. w Watykanie. Podczas spotkania, które odbędzie się 6 kwietnia (środa) w Warszawie, dziennikarze poznają sylwetkę nowego polskiego świętego…czytaj więcej
 

 
20.03.2016
Powstaje drugi film o bł. Stanisławie Papczyńskim
 
Ekipa filmowców pracująca nad kolejnym filmem o bł. Stanisławie Papczyńskim powróciła na Sądecczyznę, by kręcić kolejne sceny do powstającego dokumentu. Przypomnijmy, że pierwszy film ze scenami fabularyzowanymi powstał na zlecenie Zgromadzenia Księży Marianów. Film w reżyserii Agnieszki Dzieduszyckiej-Manikowskiej wyemitowała po raz pierwszy TVP1 w Niedzielę Palmową 20 marca 2016 r. Więcej informacji o tworzeniu wyżej wymienionych filmów w rodzinnych stronach Założyciela mariańskiej wspólnoty można znaleźć w wydaniu internetowym regionalnego miesięcznika Ziemi Sądeckiej „Sądeczanin” :
 
 

 
18.03.2016
„To nie jest święty z obrazka…” – wywiad z ks. prof. P. Kieniewiczem MIC o bł. o. Stanisławie Papczyńskim
 
„To nie jest święty z obrazka, obcy, nieprawdziwy (...) to jest ktoś kto odkrywał sytuację, w której człowiek mógł być w jego czasach i okazuje się, że dzisiaj człowiek jest w tej samej sytuacji” powiedział o bł. O. Stanisławie Papczyńskim - ks. prof. Piotr Kieniewicz MIC (rzecznik Sanktuarium Matki Bożej w Licheniu) w programie Wolne Głosy w TV Republika.
 
 

 
18.03.2016
5 czerwca kanonizacja o. Stanisława Papczyńskiego
 
Kolejny Polak zostanie świętym. 5 czerwca w Watykanie odbędzie się kanonizacja bł. ojca Stanisława Papczyńskiego. Decyzję tę ogłoszono na konsystorzu w sprawach kanonizacyjnych, któremu przewodniczył Papież Franciszek.
 
Przyszły święty był założycielem pierwszego powstałego na ziemiach polskich zakonu męskiego, mianowicie marianów. Ten żyjący w XVII w. zakonnik oprócz szerzenia czci tajemnicy Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny otaczał szczególną troską modlitewną odchodzących z tego świata, dusze czyśćcowe, jak również ubogich i społecznie pokrzywdzonych. Był spowiednikiem m.in. króla Jana III Sobieskiego. Ojciec Papczyński jest patronem dzieci nienarodzonych i rodziców pragnących potomstwa.
 
„Kanonizacja ojca Papczyńskiego w czasie trwania Roku Świętego jest nadzwyczajną łaską miłosierdzia, jaką Bóg wyświadczył naszemu zgromadzeniu i Kościołowi” – uważa przełożony generalny marianów ks. Andrzej Pakuła. Podkreśla zarazem, że ojciec Papczyński to święty na trudne czasy, bo sam żył w trudnych czasach.
 
„Dla nas jako zgromadzenia, ale myślę że i dla całego Kościoła ta kanonizacja  jest okazaniem bliskości Boga człowiekowi, objawieniem piękna Bożej miłości, która do człowieka przychodzi i go wzmacnia, zwłaszcza w trudach i przeciwnościach” – mówi w rozmowie z Radiem Watykańskim ks. Andrzej Pakuła MIC. Generał marianów, a zarazem postulator w procesie kanonizacyjnym przypomina, że życie ojca Stanisława naznaczone było ogromnymi trudnościami, nie tylko z powodu jego osobistej historii, ale także historii Polski, w której przyszło mu żyć.
 
„To były czasy potopu szwedzkiego, wojen na wschodzie, ogromnych kataklizmów związanych z epidemiami i zniszczeniami. Ojciec Stanisław we wszystkim tym uczestniczył, kochał Polskę, o nią się martwił, ale równocześnie brał udział w tych wydarzeniach, które  naznaczone były właśnie najogólniej mówiąc nędzą i mizerią. Więc dla nas jest to znak ogromnej mocy Pana Boga, który ze śmierci wyprowadza życie” – podkreśla ks. Pakuła. Przypomina jednocześnie, że oba cuda w procesie kanonizacyjnym związane były z wydarzeniami, które otarły się o śmierć albo w których lekarze stwierdzili śmierć, a potem po modlitwach i po wstawiennictwie ojca Stanisława okazało się, że Pan Bóg udzielił łaski, czyli cudu udowodnionego medycznie.
 
„Dla nas jest to też pewien obraz historii zgromadzenia, które w swych dziejach przeżyło niemalże śmierć, kiedy został tylko jeden marianin. Potem po wstąpieniu bł. ojca Matulewicza zgromadzenie odżyło na nowo. W jakiejś mierze te etapy życia, śmierci i mocy Bożej, która ujawnia się wobec śmierci, grzechu czy słabości, daje nam Pan Bóg doświadczyć teraz” – mówi postulator.
 
Ks. Pakuła podkreśla, że sama kanonizacja, która odbędzie się w Roku Bożego Miłosierdzia, jest przypomnieniem o koniecznej wrażliwości na miłosierdzie nie tylko Boże, ale i to ludzkie, wyświadczane innym; o wrażliwości, którą odnajdujemy w postawie i posłudze ojca Stanisława. „Warto tu przypomnieć chociażby jego wielką troskę o zmarłych, którą on sam nazywał «miłością najbardziej bezinteresowną i aktem miłosierdzia, z którego nie ma żadnego zysku», wyświadczanym tym, którzy nam nie mogą pomóc i od których nie możemy się spodziewać wdzięczności. Ten gest czystej miłości jest aktem na dzisiejsze czasy, na Jubileusz Miłosierdzia, ale też przypomnieniem, że życie ludzkie nie kończy się  na tym świecie, że jest przejściem do innego świata, w którym także są ludzie oczekujący naszej pomocy” – zaznacza ks. Pakuła. Wskazuje też na  inny wymiar charyzmatu, jaki przyszły święty zostawił zgromadzeniu; jest nim to, co ojciec Papczyński nazywał w skrócie pomocą proboszczom.
 
„Jest to również piękny przykład służby; służby tym, którzy potrzebują konkretnego wsparcia w posłudze duszpasterskiej, w dziele zbawienia dusz, w niesieniu pomocy biednym.  Pamiętajmy, że ojciec Papczyński ostatnie lata swego życia spędził na Mazowszu, gdzie zyskał przydomki «ojca ubogich», «apostoła Mazowsza» wrażliwego na ludzką biedę, pracującego zwłaszcza wśród najniższych warstw społeczeństwa, chłopów i pracowników folwarków. Właśnie tam chodził po kościołach, głosił kazania, wspierał i wlewał nadzieję w sytuacjach, kiedy ojczyzna doświadczała wielkich trudności i doświadczali ich ludzie” – mówi ks. Pakuła.
 
Przełożony marianów wyznaje, że zgromadzenie przygotowuje się do kanonizacji z nadzieją, iż będzie to bodziec skłaniający zakonników do życia bardziej świętego i oddanego Bogu w służbie Kościoła i człowieka. „Ufamy, że dla Kościoła ta kanonizacja będzie przypomnieniem, iż Bóg jest mocny i ujawnia swoją moc w sytuacjach, które po ludzku wydają się beznadziejne” – podkreślił przełożony generalny marianów w dniu ogłoszenia daty kanonizacji przyszłego świętego Polaka.
 
 bz/rv, Radio Watykańskie
 

 
18.03.2016
Komunikat w sprawie kanonizacji bł. o. Stanisława Papczyńskiego
Warszawa, 15 marca 2016 r.
 
Z radością informujemy, że w dniu dzisiejszym, tj. 15 marca 2016 r. Ojciec święty Franciszek z kardynałami zebranymi na zwyczajnym konsystorzu podjęli decyzję odnośnie do kanonizacji naszego Założyciela, bł. o. Stanisława Papczyńskiego.
 
Kanonizacja Błogosławionego Założyciela Zgromadzenia Księży Marianów odbędzie się w dniu 5 czerwca 2016 r. w Watykanie.
 
Założyciel Zgromadzenia Księży Marianów urodził się 18 maja 1631 r. w Podegrodziu. Założył pierwszy na ziemiach polskich męski zakon Księży Marianów Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny. W swoim życiu oprócz szerzenia czci misterium Niepokalanego Poczęcia NMP, szczególną troską otaczał odchodzących z tego świata, jak również ubogich i społecznie pokrzywdzonych.
 
Zmarł w opinii świętości w dniu 17 września 1701 r. w Górze Kalwarii. Został beatyfikowany w sanktuarium maryjnym w Licheniu 16 września 2007 r. podczas uroczystości z udziałem legata papieskiego kard. Tarcisio Bertone.
 
Pragniemy poinformować, iż w dniu 6 kwietnia o godz. 12:00 w siedzibie Sekretariatu Konferencji Episkopatu Polski odbędzie się konferencja prasowa przybliżająca postać i dzieła o. Stanisława Papczyńskiego. Zostaną też omówione przygotowania do Jego kanonizacji. Szczegóły podamy w późniejszym terminie.
 
Polecamy modlitwie przygotowania do uroczystości kanonizacji bł. o. Stanisława Papczyńskiego.
 
ks. Adam Stankiewicz MIC
Rzecznik Prasowy Polskiej Prowincji
Zgromadzenia Księży Marianów
Wydawnictwo katolickie PROMIC Centrum Formacji Maryjnej Salvatoris Mater Oremus - czasopismo religijne Słowo Wśród Nas - czasopismo katolickie
© Stowarzyszenie Pomocników Mariańskich 2016
Tworzenie stron internetowych ActivePC